10 golashënuesit më të vjetër të Serisë A

Me penalltinë ndaj Udinese, Zlatan Ibrahimovic u bë golashënuesi më i vjetër në Serie A. Ja cilët janë lojtarët e tjerë, që ndajnë pozicione të spikatura në këtë renditje speciale.

1. Zlatan Ibrahimovic

Këtu është i pavdekshmi Zlatan. Këtë herë nuk ishte një gol me fat, Milani doli i mundur nga Udinese në “Dacia Arena” 3-1. Ngushëllimi është ky rekord i ri, i vendosur nga suedezi në moshën 41 vite, 5 muaj e 16 ditë.

2. Alessandro Costacurta

Para parakalimit të sapo bërë nga Ibrahimovic, Alessandro Costacurta ishte në krye të kësaj renditjeje. Primati zgjati nga 19 maji 2007 me golin e shënuar kundër Udinese, në humbjen në shtëpinë e Milanit (2-3) në fund të kampionatit. Ai ishte 41 vjeç e 25 ditë.

Hapesire e Sponsorizuar

3. Silvio Piola

Silvio Piola ishte një nga eksponentët më të shquar të futbollit italian. Ai është në podiumin e renditjes falë golit të shënuar në Novara-Milan 1-1 më 7 shkurt 1954. Atë ditë mbante veshur fanellën e piemontezëve dhe ishte 40 vjeç, 4 muaj e 9 ditë.

4. Peter Vierchowod

Pietro Vierchowod hap kategorinë e mbi të dyzetave. Ai shënoi golin e Piacenzës në takimin me Salernitanën më 23 maj 1999, në një ndeshje që do të përfundonte 1-1. Ai ishte 40 vjeç, një muaj e 17 ditë.

5. Francesco Totti

Mes kapitenëve të përjetshëm nuk mund të mungonte Francesco Totti. Pothuajse dyzet vjeç (39 vjeç, 11 muaj e 28 ditë), goli i tij në Torino-Romë, më 25 shtator 2016 rezultoi i padobishëm për rezultatin përfundimtar, sepse “granatat” fituan 3-1.

6. Sergio Pellissier

Sergio Pellissier ishte protagonist në ndeshjen ndaj Fiorentinës në “Bentegodi”, në rezultatin 3-4. Ish-sulmuesi i Chievo shënon në moshën 39 vjeç, 9 muaj dhe 15 ditë.

7. Paulo Maldini

Një nga flamujt më të lavdishëm kuqezinj. Paolo Maldini shënoi në humbjen në shtëpi kundër Atalantës më 30 mars 2008, në moshën 39 vjeç, 9 muaj e 4 ditë.

8. Charles Reguzzoni

Carlo Reguzzoni, mesfushori i Pro Patria shënoi në ndeshjen kundër Milanit. Ishte 21 shtator 1947 dhe ai ishte 39 vjeç, 8 muaj e 3 ditë

9. Bruno Alves

Mbrojtësi portugez është në vendin e nëntë falë golit të shënuar në humbjen e Parmës së tij në derbin emilian kundër Sassuolos më 16 maj 2021 (1-3). Në atë kohë ai ishte 39 vjeç, 5 muaj e 18 ditë.

10. Fabio Quagliarella

Më 16 maj, Fabio Quagliarella gjeti golin në suksesin e bukur të Sampdorias ndaj Fiorentinës 4-1. Ai mbyll dhjetëshen e parë në moshën 39 vjeç, 3 muaj e 15 ditë. Dhe kush e di, përderisa vijon të luajë ai mund të ngjitet në disa pozicione në të ardhmen…/Noa.al/