Anna Oxa:, Askush nuk e di, por unë jam shqiptare, dhe kam jetuar si e huaj në Itali

Episodi i ri i Domenica In me Mara Venier, mirëpriti Anna Oksën me zemër të hapur, Oxa ajo foli për veten, transformimet, marrëdhënien e saj me muzikën dhe origjinën.

Me zërin e saj të pagabueshëm, Anna Oxa renditet ndër interpretueset më të mëdha të panoramës muzikore italiane. Falë talentit të saj mahnitës, këngëtarja puliane me origjinë shqiptare krenohet me një repertor të veçantë, i cili ka fituar zemrat e miliona dëgjuesve në të gjithë gadishullin dhe më gjerë.

Këngëtarja Anna Oxa ishte protagoniste e një interviste në sallonin e Mara Venier, në Domenica In, në puntatën e 17 dhjetorit, në Rai Uno. Këngëtarja riktheu karrierën e saj të gjatë artistike mes prezantueses televizive dhe pesëmbëdhjetë pjesëmarrjeve në Festivalin e Sanremos, përcjell KultPlus.

Anna Oxa në këtë intervistë flet për origjinën e saj

Gjatë intervistës, Venier i rrëfen asaj se kur e kishte lajmëruar se do ta kishte të ftuar, shumë i thanë se do të ishte e vështirë ta intervistonte: “Jam mësuar me këtë muhabet vulgar”, thotë këngëtarja që më pas shfrytëzon rastin për të shtuar një detaj për jetën e saj që pak e dinë:

Askush nuk e di që kam lindur në një familje në Bari, babai im është shqiptar, pasi në kohën kur ishte Konventa e Gjenevës, unë nuk mund të isha italiane, isha dhe jam shqiptar dhe është një gjë e rëndësishme, sepse jeta intensive që kisha ishte ajo e një të huaji në Itali.

Në intervistën me Mara Venier, Anna Oxa foli edhe për jetën e saj të re në kontakt me natyrën, aty ku gjen veten dhe thelbin e saj të vërtetë, me të cilin rilidhet edhe përmes muzikës: Të jetosh në qytet ishte shumë e rëndë, shumë kaotike.

“Natyrën e kam gjithmonë pranë, jetesa në qytet është bërë e rëndë, të jetosh në natyrë është shumë më e pëlqyeshme për mua, natyra ka diçka të veçantë, nuk ke nevojë të thuash kush je, çfarë bën. Natyra e di, dhe ti je i lirë ta perceptosh këtë heshtje që flet”, thotë Anna.

Hapesire e Sponsorizuar

Të jetuarit në këtë mënyrë i lejoi asaj të transferonte plotësisht emocionet e saj dhe t’i transformonte ato në diçka që i përshtatej vërtet qenies së saj. / KultPlus