Blog Post

“Bëhu me mua…”, pse e refuzoi Skënderbeu princin që i kërkoi aleancë!

“Bëhu me mua…”, pse e refuzoi Skënderbeu princin që i

Muzeu Historik Kombëtar përkujtoi dje 556-vjetorin e vdekjes së Heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu (1405-17 janar 1468). Gjergj Kastrioti
Aktorja ruse qe interpretoi ne filmin i cili për më shumë se 40 vjet qendroi i kyçur ne arkivat e shtetit

Aktorja ruse qe interpretoi ne filmin i cili për më

“Fortuna“ filmi shqiptaro-rus mbahet mend për aktoren e bukur që në artin kinematografik shqiptar shkëlqeu vetëm për disa çaste e
Restoranti më i çuditshëm në botë, në Tiranën komuniste

Restoranti më i çuditshëm në botë, në Tiranën komuniste

Kisha e Etërve Jezuitë të Tiranës filloi të ndërtohej në vitin 1938 dhe u përurua në mesnatën e 24 dhjetorit
Historia e “Karnavaleve” dhe shërbyesit që vunë në lojë të zotët e shtëpisë! Ngjarjet në Korçën e 1936-s në familjen e Jorganxhinjve

Historia e “Karnavaleve” dhe shërbyesit që vunë në lojë të

Në ditët e karnavaleve shërbyesja Nasta dhe Loni venë në lojë tregëtarin Nikollaq Jorganxhi dhe të shoqen Olimbinë. Ky është
Selman Riza, gjuhëtari i madh i dënuar me burgje dhe heshtje

Selman Riza, gjuhëtari i madh i dënuar me burgje dhe

Historia e gjuhëtarit dhe patriotit të madh që diktatura e burgosi dhe e la në harresë Selman Riza është një
1948, Arratisja e bujshme nga Burgu i Korçës

1948, Arratisja e bujshme nga Burgu i Korçës

Rakip Emin Kosova (Halili) dhe Jaçe Zihni Koleci vuanin dënimet në Burgun e Korçës. Të dy ishin dënuar në procese
Një jetë e shkruar dëm e mbizotëruar nga tri arratisje, një e realizuar dhe dy që i sollën burgime. E fundit, kur ishte 72 vjeç

Një jetë e shkruar dëm e mbizotëruar nga tri arratisje,

Një jetë e shkruar dëm e mbizotëruar nga tri arratisje, një e realizuar dhe dy që i sollën burgime. E
Kujtimet e rralla të Qazim Mulletit: Si u ngrit flamuri në Tiranë dhe Vlorë, takimi me Ismail Qemalin i cili e emëroi….

Kujtimet e rralla të Qazim Mulletit: Si u ngrit flamuri

Kur pashë për herë të parë flamurin e kuq me shkabën e zezë u përlota. Si u ngrit Flamuri në
Shqiptarët e Rumanisë, një ndër komunitetet më të vjetra

Shqiptarët e Rumanisë, një ndër komunitetet më të vjetra

NGA DEUTSCHE WELLE Ilia Murzaku, ka mbushur 86 vjeç, flet një shqipe të kulluar, edhe pse prej 64 vitesh jeton
Nga xhuxh në gjigant:, Historia e pazakontë e austriakut Adam Rainer

Nga xhuxh në gjigant:, Historia e pazakontë e austriakut Adam

Adam Rainer është personi i vetëm në histori, i regjistruar edhe si një xhuxh, dhe si një gjigant. Rainer lindi