Blog Post

100 vite më parë si sot, lindi i madhi Sulejman Pitarka (1924-2007), e kujtojmë me nderim e respekt

100 vite më parë si sot, lindi i madhi Sulejman

100 vite më parë si sot, lindi i madhi Sulejman Pitarka (1924-2007), e kujtojmë me nderim e respekt Sulejman Pitarka
Liza Vorfi (1924 – 2011)💐🌹, Ne kujtim te aktores te mirenjohur te Teatrit dhe Kinematografise  ne pervjetorin e ndarjes nga jeta!

Liza Vorfi (1924 – 2011)💐🌹, Ne kujtim te aktores te

Liza Vorfi (1924 – 2011)💐🌹, Ne kujtim te aktores te mirenjohur te Teatrit dhe Kinematografise ne pervjetorin e ndarjes nga
Aktorja ruse qe interpretoi ne filmin i cili për më shumë se 40 vjet qendroi i kyçur ne arkivat e shtetit

Aktorja ruse qe interpretoi ne filmin i cili për më

“Fortuna“ filmi shqiptaro-rus mbahet mend për aktoren e bukur që në artin kinematografik shqiptar shkëlqeu vetëm për disa çaste e
Violeta Manushi: Kemi qenë të varfër, por kemi jetuar me punë dhe me nder

Violeta Manushi: Kemi qenë të varfër, por kemi jetuar me

Nga Albert Vataj “Sikurse e shihni, unë jam nisur për udhë, që nuk është e gjatë. Nuk jam pishman që
Xhevdet Feri nderohet me titullin “Qytetar nderi” i Durrësit, e bija: E deshi vendlindjen pa kushte

Xhevdet Feri nderohet me titullin “Qytetar nderi” i Durrësit, e

Në një aktivitet të veçantë u zhvillua mbrëmjen e së martës ceremonia e nderit të aktorit Xhevdet Feri “Qytetar nderi”
Ndrek Luca, i madhi sfidave të vështira skenike, i adhuruari i roleve ikonike të filmit shqiptar

Ndrek Luca, i madhi sfidave të vështira skenike, i adhuruari

Nga Albert Vataj Ai, Ndrek Luca, i madhi i skenës së teatrit dhe të sheshxhirimeve të filmit, shembulli më sinjifikativ
Rrëfimi i pabotuar i të madhit Kadri Roshi: E nisa si pastrues banjosh, por…

Rrëfimi i pabotuar i të madhit Kadri Roshi: E nisa

Gazeta “Shekulli” ka sjellë sot një rrëfim të pabotuar më parë, të aktorit të madh. Në një shkrim të sotëm,
104 vite më parë lindi një nga aktorët më të mëdhenj shqiptarë, “Nderi i Kombit” Sandër Prosi. Respekt dhe mirënjohje për figurën e këtij gjigandi të teatrit dhe të kinematografisë shqiptare!

104 vite më parë lindi një nga aktorët më të

Sandër Prosi (u lind në Shkodër, më 6 janar 1920 të vitit 1920; vdiq më 25 mars 1985 në Durrës).
“Ghost”, çfarë nuk dini mbi filmin më prekës që është realizuar ndonjëherë

“Ghost”, çfarë nuk dini mbi filmin më prekës që është

Më 13 korrik 1990, në kinema nisi të shfaqej një film me një buxhet të vogël,por që do të shndërrohej
7 vite më parë u nda nga jeta aktori i paharruar Bujar Lako (1947-2016), e kujtojmë me nderim e respekt

7 vite më parë u nda nga jeta aktori i

Karierën si aktor e fillon në Teatrin Kombëtar pas mbarimit të studimeve në Institutin e Lartë të Arteve në Tiranë,