Blog Post

Kur Kadare pyeste Pjetër Arbnorin: A dashurohet i burgosuri me qelinë?

Kur Kadare pyeste Pjetër Arbnorin: A dashurohet i burgosuri me

Nga Edison Ypi Zoti Pjetër, iu drejtua Ismail Kadareja, Pjetër Arbnorit gjatë një vizite në shtëpinë e Kadaresë ku veç
Kujtimet e rralla të Qazim Mulletit: Si u ngrit flamuri në Tiranë dhe Vlorë, takimi me Ismail Qemalin i cili e emëroi….

Kujtimet e rralla të Qazim Mulletit: Si u ngrit flamuri

Kur pashë për herë të parë flamurin e kuq me shkabën e zezë u përlota. Si u ngrit Flamuri në
Djali i Kadri Roshit kujton bisedën e fundit me babain

Djali i Kadri Roshit kujton bisedën e fundit me babain

Kliti Roshi, djali i Kadri Roshit, por njëkohësisht edhe aktor si vetë i ati, do të festojë nesër 100-vjetorin e
Endrra e parealizuar e Petro Markos

Endrra e parealizuar e Petro Markos

Shkrimtari i mirënjohur shqiptar, Petro Marko, kishte një ëndërr të madhe që nuk e realizoi dot. Petro donte të vizitonte
“Ishte e gjitha ndjesi, jo dukje”, Fëmijëria në vitet ’60 e rrëfyer plot nostalgji…

“Ishte e gjitha ndjesi, jo dukje”, Fëmijëria në vitet ’60

“Unë kam lindur në vitet ’60 dhe duke parë fëmijët e sotëm, mund t’ju them se jam realisht i lumtur
Historia e Festivalit të 11-të në RTVSH, sipas kujtimeve të Edi Luarasi dhe Bujar Kapexhiu, dy drejtuesit e tre netëve

Historia e Festivalit të 11-të në RTVSH, sipas kujtimeve të

EKSKLUZIVE/ Historia e Festivalit të 11-të në RTVSH. Flasin Edi Luarasi dhe Bujar Kapexhiu, dy drejtuesit e tre netëve Gjithçka
NE VITET E MBRAPSHTA TE 80-es – Nga Meti Fidani

NE VITET E MBRAPSHTA TE 80-es – Nga Meti Fidani

Si shume shqiptare te tjere,Ramadani kishte ikur ne Australi,aty nga vitet 1930-te..Ishte djale i ri atehere,kur ka ikur nga Shqiperia.U
Irena Papas, Nëna ime, është esmere si unë, ajo vjen nga Epiri, ndërsa im atë nga Shqipëria

Irena Papas, Nëna ime, është esmere si unë, ajo vjen

Irena Papas, Penelopa mbretëresha e Itakës: “Im atë, i cili ishte një profesor i greqishtes, dashuronte shumë natyrën, jetesën e
Pesë gjërat që do kisha dashur t’i dija, kur gruaja ime u diagnostikua me Alzheimer

Pesë gjërat që do kisha dashur t’i dija, kur gruaja

Nga Martin J. Schreiber Me Eleinën u takova për herë të parë në vitin 1953, kur të dy ishim nxënës
Shtatë muzikantë Shqipëtarë, në një foto të Margaret Hasluckut

Shtatë muzikantë Shqipëtarë, në një foto të Margaret Hasluckut

Nga: Qerim Vrioni Midis të huajve, të cilët gjatë qëndrimit në Shqipëri kanë lënë gjurmë me vlera, është edhe studiuesja