Blog Post

Data 30 Janar sjell ne kujtese pervjetorin e lindjes te kompozitorit te shquar Tish Daija (1926 – 2003)💐🌹

Data 30 Janar sjell ne kujtese pervjetorin e lindjes te

Data 30 Janar sjell ne kujtese pervjetorin e lindjes te kompozitorit te shquar Tish Daija (1926 – 2003)💐🌹 Tish Daija (Shkodër, 30
Liza Vorfi (1924 – 2011)💐🌹, Ne kujtim te aktores te mirenjohur te Teatrit dhe Kinematografise  ne pervjetorin e ndarjes nga jeta!

Liza Vorfi (1924 – 2011)💐🌹, Ne kujtim te aktores te

Liza Vorfi (1924 – 2011)💐🌹, Ne kujtim te aktores te mirenjohur te Teatrit dhe Kinematografise ne pervjetorin e ndarjes nga
Aktorja ruse qe interpretoi ne filmin i cili për më shumë se 40 vjet qendroi i kyçur ne arkivat e shtetit

Aktorja ruse qe interpretoi ne filmin i cili për më

“Fortuna“ filmi shqiptaro-rus mbahet mend për aktoren e bukur që në artin kinematografik shqiptar shkëlqeu vetëm për disa çaste e
Violeta Manushi: Kemi qenë të varfër, por kemi jetuar me punë dhe me nder

Violeta Manushi: Kemi qenë të varfër, por kemi jetuar me

Nga Albert Vataj “Sikurse e shihni, unë jam nisur për udhë, që nuk është e gjatë. Nuk jam pishman që
Historia e “Karnavaleve” dhe shërbyesit që vunë në lojë të zotët e shtëpisë! Ngjarjet në Korçën e 1936-s në familjen e Jorganxhinjve

Historia e “Karnavaleve” dhe shërbyesit që vunë në lojë të

Në ditët e karnavaleve shërbyesja Nasta dhe Loni venë në lojë tregëtarin Nikollaq Jorganxhi dhe të shoqen Olimbinë. Ky është
Xhevdet Feri nderohet me titullin “Qytetar nderi” i Durrësit, e bija: E deshi vendlindjen pa kushte

Xhevdet Feri nderohet me titullin “Qytetar nderi” i Durrësit, e

Në një aktivitet të veçantë u zhvillua mbrëmjen e së martës ceremonia e nderit të aktorit Xhevdet Feri “Qytetar nderi”
Ndrek Luca, i madhi sfidave të vështira skenike, i adhuruari i roleve ikonike të filmit shqiptar

Ndrek Luca, i madhi sfidave të vështira skenike, i adhuruari

Nga Albert Vataj Ai, Ndrek Luca, i madhi i skenës së teatrit dhe të sheshxhirimeve të filmit, shembulli më sinjifikativ
Kush ishte Avni Mula, kompozitori që iu dhuroi shqiptarëve “Valsin e Lumturisë”

Kush ishte Avni Mula, kompozitori që iu dhuroi shqiptarëve “Valsin

Avni Mula, këngëtari dhe kompozitori i suksesshëm, autor i mjaft këngëve fituese në aktivitete muzikore kombëtare, lindi në Gjakovë në
104 vite më parë lindi një nga aktorët më të mëdhenj shqiptarë, “Nderi i Kombit” Sandër Prosi. Respekt dhe mirënjohje për figurën e këtij gjigandi të teatrit dhe të kinematografisë shqiptare!

104 vite më parë lindi një nga aktorët më të

Sandër Prosi (u lind në Shkodër, më 6 janar 1920 të vitit 1920; vdiq më 25 mars 1985 në Durrës).
“Ghost”, çfarë nuk dini mbi filmin më prekës që është realizuar ndonjëherë

“Ghost”, çfarë nuk dini mbi filmin më prekës që është

Më 13 korrik 1990, në kinema nisi të shfaqej një film me një buxhet të vogël,por që do të shndërrohej