Blog Post

Vrasja pa gjyq e veterinerit të diplomuar në Firence

Vrasja pa gjyq e veterinerit të diplomuar në Firence

Historia e vrasjes së Isuf Allamanit më 1944 dhe përndjekja e një fisi të tërë që përjetoi pushkatime, djegie kullash,
Kur Kadare pyeste Pjetër Arbnorin: A dashurohet i burgosuri me qelinë?

Kur Kadare pyeste Pjetër Arbnorin: A dashurohet i burgosuri me

Nga Edison Ypi Zoti Pjetër, iu drejtua Ismail Kadareja, Pjetër Arbnorit gjatë një vizite në shtëpinë e Kadaresë ku veç
Xhevdet Feri nderohet me titullin “Qytetar nderi” i Durrësit, e bija: E deshi vendlindjen pa kushte

Xhevdet Feri nderohet me titullin “Qytetar nderi” i Durrësit, e

Në një aktivitet të veçantë u zhvillua mbrëmjen e së martës ceremonia e nderit të aktorit Xhevdet Feri “Qytetar nderi”
1948, Arratisja e bujshme nga Burgu i Korçës

1948, Arratisja e bujshme nga Burgu i Korçës

Rakip Emin Kosova (Halili) dhe Jaçe Zihni Koleci vuanin dënimet në Burgun e Korçës. Të dy ishin dënuar në procese
Një jetë e shkruar dëm e mbizotëruar nga tri arratisje, një e realizuar dhe dy që i sollën burgime. E fundit, kur ishte 72 vjeç

Një jetë e shkruar dëm e mbizotëruar nga tri arratisje,

Një jetë e shkruar dëm e mbizotëruar nga tri arratisje, një e realizuar dhe dy që i sollën burgime. E
Kujtimet e rralla të Qazim Mulletit: Si u ngrit flamuri në Tiranë dhe Vlorë, takimi me Ismail Qemalin i cili e emëroi….

Kujtimet e rralla të Qazim Mulletit: Si u ngrit flamuri

Kur pashë për herë të parë flamurin e kuq me shkabën e zezë u përlota. Si u ngrit Flamuri në
Përkujtohet intelektuali, kleriku e publicisti Patër Anton Harapi

Përkujtohet intelektuali, kleriku e publicisti Patër Anton Harapi

Muzeu Kombëtar “Shtëpia me gjethe” përkujtoi dje intelektualin, klerikun, publicistin Patër Anton Harapin (5 janar 1888- 20 shkurt 1946). Patër
Endrra e parealizuar e Petro Markos

Endrra e parealizuar e Petro Markos

Shkrimtari i mirënjohur shqiptar, Petro Marko, kishte një ëndërr të madhe që nuk e realizoi dot. Petro donte të vizitonte
Rrëfimi i pabotuar i të madhit Kadri Roshi: E nisa si pastrues banjosh, por…

Rrëfimi i pabotuar i të madhit Kadri Roshi: E nisa

Gazeta “Shekulli” ka sjellë sot një rrëfim të pabotuar më parë, të aktorit të madh. Në një shkrim të sotëm,
104 vite më parë lindi një nga aktorët më të mëdhenj shqiptarë, “Nderi i Kombit” Sandër Prosi. Respekt dhe mirënjohje për figurën e këtij gjigandi të teatrit dhe të kinematografisë shqiptare!

104 vite më parë lindi një nga aktorët më të

Sandër Prosi (u lind në Shkodër, më 6 janar 1920 të vitit 1920; vdiq më 25 mars 1985 në Durrës).