Blog Post

100 vite më parë si sot, lindi i madhi Sulejman Pitarka (1924-2007), e kujtojmë me nderim e respekt

100 vite më parë si sot, lindi i madhi Sulejman

100 vite më parë si sot, lindi i madhi Sulejman Pitarka (1924-2007), e kujtojmë me nderim e respekt Sulejman Pitarka
Data 30 Janar sjell ne kujtese pervjetorin e lindjes te kompozitorit te shquar Tish Daija (1926 – 2003)💐🌹

Data 30 Janar sjell ne kujtese pervjetorin e lindjes te

Data 30 Janar sjell ne kujtese pervjetorin e lindjes te kompozitorit te shquar Tish Daija (1926 – 2003)💐🌹 Tish Daija (Shkodër, 30
Liza Vorfi (1924 – 2011)💐🌹, Ne kujtim te aktores te mirenjohur te Teatrit dhe Kinematografise  ne pervjetorin e ndarjes nga jeta!

Liza Vorfi (1924 – 2011)💐🌹, Ne kujtim te aktores te

Liza Vorfi (1924 – 2011)💐🌹, Ne kujtim te aktores te mirenjohur te Teatrit dhe Kinematografise ne pervjetorin e ndarjes nga
“Kam qenë konviktor gjithë jetën!” Robert Radoja flet për humbjen e bashkëshortes…

“Kam qenë konviktor gjithë jetën!” Robert Radoja flet për humbjen

“Konviktor gjithë jetën”, kështu e quajti Robert Radoja në “Profil” jetën e tij, duke kujtuar se pasi u largua nga
Aktorja ruse qe interpretoi ne filmin i cili për më shumë se 40 vjet qendroi i kyçur ne arkivat e shtetit

Aktorja ruse qe interpretoi ne filmin i cili për më

“Fortuna“ filmi shqiptaro-rus mbahet mend për aktoren e bukur që në artin kinematografik shqiptar shkëlqeu vetëm për disa çaste e
Violeta Manushi: Kemi qenë të varfër, por kemi jetuar me punë dhe me nder

Violeta Manushi: Kemi qenë të varfër, por kemi jetuar me

Nga Albert Vataj “Sikurse e shihni, unë jam nisur për udhë, që nuk është e gjatë. Nuk jam pishman që
Më 19 janar 1900, lindi Skënder Luarasi (1900 – 1982), arsimtar, përkthyes, dramaturg, publicist, studjues, e kujtojmë me nderim e respekt…

Më 19 janar 1900, lindi Skënder Luarasi (1900 – 1982),

Skënder Luarasi (Luaras, 19 janar 1900 – Tiranë, 27 prill 1982) ka qenë arsimtar, përkthyes, dramaturg, publicist, studjues, vullnetar në
Vrasja pa gjyq e veterinerit të diplomuar në Firence

Vrasja pa gjyq e veterinerit të diplomuar në Firence

Historia e vrasjes së Isuf Allamanit më 1944 dhe përndjekja e një fisi të tërë që përjetoi pushkatime, djegie kullash,
Kur Kadare pyeste Pjetër Arbnorin: A dashurohet i burgosuri me qelinë?

Kur Kadare pyeste Pjetër Arbnorin: A dashurohet i burgosuri me

Nga Edison Ypi Zoti Pjetër, iu drejtua Ismail Kadareja, Pjetër Arbnorit gjatë një vizite në shtëpinë e Kadaresë ku veç
Xhevdet Feri nderohet me titullin “Qytetar nderi” i Durrësit, e bija: E deshi vendlindjen pa kushte

Xhevdet Feri nderohet me titullin “Qytetar nderi” i Durrësit, e

Në një aktivitet të veçantë u zhvillua mbrëmjen e së martës ceremonia e nderit të aktorit Xhevdet Feri “Qytetar nderi”