Blog Post

‘E ka nderuar Zoti gjithnjë Shqipërinë’

‘E ka nderuar Zoti gjithnjë Shqipërinë’

Poezi nga Naim Frashëri Vëllezër shqipëtarë! Të prekim urtësinë, Të zëm’ udhën e mbarë, Të ngjallim Shqipërinë. Shqipëria ka qënë
“Vrapojnë zemrat” poezi plot ndjenja nga Lasgush Poradeci. Bën mirë ta lexosh!

“Vrapojnë zemrat” poezi plot ndjenja nga Lasgush Poradeci. Bën mirë

Autori Lasgush Poradeci është një ndër autorët më të njohur dhe më të dashur për lexuesin shqiptar. I njohur për
Surgite mortui!, (Çohuni, të vdekun!), Thirrja epike për shqiptarët, e At Gjergj Fishtës

Surgite mortui!, (Çohuni, të vdekun!), Thirrja epike për shqiptarët, e

Poema e mëposhtme në formë kushtrimi është shkruar nga At Gjergj Fishta në një moment shumë delikat për kombin shqiptar,
“Kanga e rinis”, poezia fantastike nga Migjeni

“Kanga e rinis”, poezia fantastike nga Migjeni

“Kanga e rinis” është ndër poezitë më të bukura të Migjenit. E shkruar pikërisht për rininë, për ta nxitur të
“Njerëz të humbur”. Interpretimi i Reshat Arbanës do t’ju emocionojë pamasë

“Njerëz të humbur”. Interpretimi i Reshat Arbanës do t’ju emocionojë

“Njerëz të humbur” – Bijtë e shqipes është pjesë e maratonës humanitare kushtuar kohë më parë tragjedisë së Gërdecit dhe
“Dashuria është abstrakte”, poezia fantastike e Arben Dukës

“Dashuria është abstrakte”, poezia fantastike e Arben Dukës

“Dashuria është abstrakte” është një ndër poezitë më të bukura të autorit të ndjerë, Arben Duka. Poeti mundohet të na
“Muzikë për nënën”, poezia e trishtë nga Petrit Ruka, dedikuar dashurisë së nënës

“Muzikë për nënën”, poezia e trishtë nga Petrit Ruka, dedikuar

“Muzikë për nënën” është një poezi e trishtë që i kushtohet dashurisë së nënës për fëmijën dhe kjo kuptohet më
“Nënës”, poezi nga Agim Doçi, për dashurinë e sinqertë të nënave., Ia vlen ta lexoni!

“Nënës”, poezi nga Agim Doçi, për dashurinë e sinqertë të

“Nënës” është një nga poezitë më të bukura të kompozitorit të njohur Agim Doçi. Poezia trajton dashurinë e sinqertë të
“Pak dhembje zemra le ta ketë”, poezi nga Petrit Ruka, Dashuria për motrën nuk mund të shprehej më bukur

“Pak dhembje zemra le ta ketë”, poezi nga Petrit Ruka,

“Pak dhembje zemra le ta ketë”, (Kujtimit të motrës), është njënga poezitë më të bukura nga autori shqiptar Petrit Ruka.
“Ato si unë”, poezia brilante e Alda Merinit, Çdo femër e fortë duhet ta lexojë

“Ato si unë”, poezia brilante e Alda Merinit, Çdo femër

“Ato si unë” është një ndër poezitë më të bukura nga shkrimtarja italiane Alda Merini. Poezia duket sikur i referohet