Blog Post

Data 30 Janar sjell ne kujtese pervjetorin e lindjes te kompozitorit te shquar Tish Daija (1926 – 2003)💐🌹

Data 30 Janar sjell ne kujtese pervjetorin e lindjes te

Data 30 Janar sjell ne kujtese pervjetorin e lindjes te kompozitorit te shquar Tish Daija (1926 – 2003)💐🌹 Tish Daija (Shkodër, 30
Liza Vorfi (1924 – 2011)💐🌹, Ne kujtim te aktores te mirenjohur te Teatrit dhe Kinematografise  ne pervjetorin e ndarjes nga jeta!

Liza Vorfi (1924 – 2011)💐🌹, Ne kujtim te aktores te

Liza Vorfi (1924 – 2011)💐🌹, Ne kujtim te aktores te mirenjohur te Teatrit dhe Kinematografise ne pervjetorin e ndarjes nga
Aktorja ruse qe interpretoi ne filmin i cili për më shumë se 40 vjet qendroi i kyçur ne arkivat e shtetit

Aktorja ruse qe interpretoi ne filmin i cili për më

“Fortuna“ filmi shqiptaro-rus mbahet mend për aktoren e bukur që në artin kinematografik shqiptar shkëlqeu vetëm për disa çaste e
Violeta Manushi: Kemi qenë të varfër, por kemi jetuar me punë dhe me nder

Violeta Manushi: Kemi qenë të varfër, por kemi jetuar me

Nga Albert Vataj “Sikurse e shihni, unë jam nisur për udhë, që nuk është e gjatë. Nuk jam pishman që
Më 19 janar 1900, lindi Skënder Luarasi (1900 – 1982), arsimtar, përkthyes, dramaturg, publicist, studjues, e kujtojmë me nderim e respekt…

Më 19 janar 1900, lindi Skënder Luarasi (1900 – 1982),

Skënder Luarasi (Luaras, 19 janar 1900 – Tiranë, 27 prill 1982) ka qenë arsimtar, përkthyes, dramaturg, publicist, studjues, vullnetar në
Xhevdet Feri nderohet me titullin “Qytetar nderi” i Durrësit, e bija: E deshi vendlindjen pa kushte

Xhevdet Feri nderohet me titullin “Qytetar nderi” i Durrësit, e

Në një aktivitet të veçantë u zhvillua mbrëmjen e së martës ceremonia e nderit të aktorit Xhevdet Feri “Qytetar nderi”
Si sot më 18 janar 1935, lindi “Mandela i Ballkanit” Pjetër Arbnori (1935 – 2006), e kujtojmë me nderim e respekt…

Si sot më 18 janar 1935, lindi “Mandela i Ballkanit”

Pjetër Arbnori (18 janar 1935 – 8 korrik 2006), ishte një shkrimtar dhe politikan shqiptar. Ai është quajtur “Mandela i
Selman Riza, gjuhëtari i madh i dënuar me burgje dhe heshtje

Selman Riza, gjuhëtari i madh i dënuar me burgje dhe

Historia e gjuhëtarit dhe patriotit të madh që diktatura e burgosi dhe e la në harresë Selman Riza është një
Ndrek Luca, i madhi sfidave të vështira skenike, i adhuruari i roleve ikonike të filmit shqiptar

Ndrek Luca, i madhi sfidave të vështira skenike, i adhuruari

Nga Albert Vataj Ai, Ndrek Luca, i madhi i skenës së teatrit dhe të sheshxhirimeve të filmit, shembulli më sinjifikativ
Rrëfimi i pabotuar i të madhit Kadri Roshi: E nisa si pastrues banjosh, por…

Rrëfimi i pabotuar i të madhit Kadri Roshi: E nisa

Gazeta “Shekulli” ka sjellë sot një rrëfim të pabotuar më parë, të aktorit të madh. Në një shkrim të sotëm,