Blog Post

“Kjo nuk ishte bota ku unë ëndërroja që ti të jetoje”, Fragment prekës nga romani i Wanda Lamonica

“Kjo nuk ishte bota ku unë ëndërroja që ti të

Fragmenti i mëposhtëm është përkthyer nga romani “I papaveri susurrano al tramonto”, i autores Wanda Lamonica (ende nuk është përkthyer
NE VITET E MBRAPSHTA TE 80-es – Nga Meti Fidani

NE VITET E MBRAPSHTA TE 80-es – Nga Meti Fidani

Si shume shqiptare te tjere,Ramadani kishte ikur ne Australi,aty nga vitet 1930-te..Ishte djale i ri atehere,kur ka ikur nga Shqiperia.U
Letër tim biri

Letër tim biri

I dashur Elija, Pak ditë më parë, i telefonova një miku, i cili dëgjova se po kalonte një kohë të
Dritarja e spitalit, një tregim mbresëlënës mbi forcën e madhe të imagjinatës në jetën tonë

Dritarja e spitalit, një tregim mbresëlënës mbi forcën e madhe

Dy burra të sëmurë rëndë, ndanin të njëjtën dhomë në një spital. Njëri u vendos në shtratin pranë dritares së
Një histori e shkurtër por shumë domethënëse mbi përballjen me problemet në jetë

Një histori e shkurtër por shumë domethënëse mbi përballjen me

Një grua e re shkoi një ditë gjyshja, dhe nisi t’i rrëfejë mbi jetën e saj, dhe se si gjërat
Mbreti dhe plaku

Mbreti dhe plaku

Në kohët e lashta, një prej mbretërve të asaj kohe kishte dalë për të shëtitur në treg. Duke ecur, sytë
“Ujku dhe gomari” – Ezopi

“Ujku dhe gomari” – Ezopi

Një tregim nga Ezopi Një gomar po kulloste në një lëndinë, kur vuri re ujkun që po afrohej dhe bëri
“LORETA E BUKUR” – Tregimi i së dielës nga Agim Xhafka

“LORETA E BUKUR” – Tregimi i së dielës nga Agim

LORETA E BUKUR. -Duhet ta mbash optimiste gruan,asnjë çast mos e lerë të bjerë në depresion. Ti e di që
Prekëse: Ditën kur nëna ime më tha: “Mirëmëngjes, zonjë”

Prekëse: Ditën kur nëna ime më tha: “Mirëmëngjes, zonjë”

Nga: Mara Venier “Ditën kur nëna ime, Elsa, më tha: ‘Mirëmëngjes, zonjë’, kuptova se ai ishte fillimi i fundit. Do
Nusja që nuk e donte vjehrrën – Tregim

Nusja që nuk e donte vjehrrën – Tregim

Nusja që nuk e donte vjehrrën – Tregim Tregim domethënës për një raport që thuajse ende po del të jetë
  • 1
  • 2