Filmi i parë i aktores Ornella Muti “La moglie più bella” historia e vërtetë e vajzës italiane Franca Viola

Gruaja e Bukur” 1970. Alessio Orano në rrolin e Vito Juvarës dhe Ornella Mutti në rolin Francesca Chimarossa.

La moglie più bella (italisht: Gruaja më e bukur) është një film italian i vitit 1970 me regji nga Damiano Damiani, bazuar në historinë e vërtetë të Franca Viola në vitin 1965

Bazuar në historinë e vërtetë të Franca Viola dhe Filippo Melodia

Ky ishte filmi debutues për 14-vjeçaren e atëhershme Ornella Muti.

Ajo ka lindur në Romë si Francesca Romana Rivelli, vajza e një babai gazetar Napoletan dhe Ilse Renate Krause, një skulptore gjermane baltike nga Estonia. Gjyshërit e saj të nënës emigruan nga Leningrad (tani Shën Petersburg, Rusi) në Estoni.[1] Ajo ka një motër më të madhe, Claudia (e lindur në vitin 1950).

Karriera

Muti modeloi si adoleshente dhe bëri debutimin e saj të parë të filmit në vitin 1970 në La moglie piu` bella (gjithashtu e njohur si The Most Beautiful Wife ). Ajo ka punuar kryesisht në filma italian, por ajo e bëri debutimin e saj në filmin anglez si Princesha Aura në Flash Gordon në vitin 1980. Filmat amerikanë në të cilat ajo u shfaq, përfshijnë Love and Money (1982), Casanova (1987), Wait Until Spring, Bandini (1990), Oscar (1991), Once Upon a Crime (1992), Somewhere in the City (1998) dhe To Rome with Love (2012).

Ajo është më së shumti e njohur nga francezët për shfaqjen në një televizion tregtar të makaronave Giovanni Panzani. Ajo u votua “Gruaja më e bukur në botë” në vitin 1994 nga një sondazh botëror i lexuesve të revistës Class.

Hapesire e Sponsorizuar

Në vitin 2008, Muti prezantoi linjën e saj të bizhuterisë.[2] Ajo hapi dyqanet e reja në Paris, Milano, Romë, Riga, Moskë dhe Almaty. Thuhet se ajo siguroi gjinjtë e saj për $350,000.

Jeta personale

Muti ka qenë e martuar dy herë, së pari me Alessio Orano (një aktor tjetër në filmin Gruaja më e bukur), nga viti 1975 deri në vitin 1981. Ajo u martua së dyti, me Federico Fachinetti, nga viti 1988 deri në vitin 1996. Muti ka tre fëmijë: Naike Rivelli (i lindur në vitin 1974), model mode, këngëtar dhe aktor (babai i të cilit është prodhuesi spanjoll i filmit José Luis Bermúdez de Castro Acaso); një djalë, Andrea, dhe një vajzë e dytë, Carolina, të dy nga martesa e saj me Fachinetti. Në shtator të vitit 2016, ajo njoftoi synimin për të patur gjithashtu një shtetësi ruse kur vizitoi ishullin Sakhalin, Muti zotëron një qëndrim të përhershëm në Rusi dhe aplikoi për shtetësi në po të njëjtin vit.