Stephen Littleword: Jeta nuk është një problem për t’u zgjidhur, por një dhuratë për t’u çmuar

Nga Albert Vataj

Ndonjëherë ju duhet vetëm dikush që t’ju thotë: “Mos u shqetëso, gjithçka do të jetë mirë”.

Kini guximin të besoni se jeni një qenie e mrekullueshme, një person unik. se jeta jote ndodh vetëm një herë dhe kjo të jep të drejtën të jesh ai që je. Se jeta nuk është një problem për t’u zgjidhur, por një dhuratë për t’u çmuar. Dhe do të jeni në gjendje të fluturoni lart mbi çdo gjë që përpiqet t’ju bëjë të zvarriteni në pluhur. Fluturo! Është dhurata juaj.

Mirëpritni jetën me krahë hapur, çdo ditë të re shkoni merrni të gjitha gjërat e mira atje për ju dhe harroni pjesën tjetër ose lëreni atyre që ndjejnë vetëm inat. Ti jeton!

Pini jetën me gllënjka të mëdha, shuani etjen për thelbin e saj, që kur të mos ketë më, të mos pendoheni për asgjë.

Mundohuni të jeni mirënjohës edhe për situatat e vështira dhe sfiduese që lindin në jetën tuaj. Është shpesh përmes këtyre situatave që ne përjetojmë rritjen më të thellë emocionale dhe shpirtërore. Dikush mund të mësojë të perceptojë çdo pengesë të dukshme si një mundësi për të zhvilluar një cilësi, forcë, aftësi, intuitë ose mençuri të re. Çdo sfidë është një mundësi tjetër për rritje dhe zgjerim. Mos harroni, asgjë e pamundur nuk na është dhënë, ne jemi bërë të rritemi dhe të evoluojmë.

Çfarë do të thotë të biesh në dashuri çdo ditë? Do të thotë të mos e marrësh veten si të mirëqenë dhe ta konsiderosh si dhuratë personin që ke në krah. Do të thotë të ngrihesh në mëngjes dhe të përkëdhelësh fytyrën e personit që ke pranë në shtrat. Do të thotë të kapërcesh betejat së bashku, ku më e vështira janë problemet rutinë dhe të përditshme. Do të thotë të luftojmë për gëzimin dhe lumturinë e njëri-tjetrit. Do të thoni ndonjëherë të vendosni një zemër tjetër në fillim, përpara tuajës.

Thonë se lumturia është një gjendje kalimtare dhe ndërsa unë pres të jem i lumtur, jam i lumtur!

Hapesire e Sponsorizuar

Të udhëhiqesh nga zemërimi është më e lehtë, është për amatorët e jetës. Në vend të kësaj, reflektoni, qetësohuni, prisni përpara se të përgjigjeni dhe kapuni nga nxitimi, është për artistët e vërtetë të jetës. Njeriu gjithmonë mund të zgjedhë se çfarë të jetë dhe si të përballet me ngjarjet. Amator apo artist? Ti zgjedh!

Kam parë beteja dhe humbje, beteja dhe fitore. Ndoshta jeta është një rrotë. Çdo vijë fundi është një Një jetë e tërë shtypet në një çast, një ekzistencë e tërë në një çast. Në një pikë ju mund të shihni pafundësinë, një të përjetshme për të menduar.

Filloni një ditë të re me zhavor në zemrën tuaj, kokëfortësi të intelektit dhe gëzim për të jetuar. Ngjituni maleve të gjithë së bashku dhe shijoni bukurinë e çdo momenti të vetëm.

Të biesh në dashuri çdo ditë është të zgjedhësh të thuash një gjë të mirë në vend të dhjetë gjërave që janë të gabuara. Do të thotë të zgjidhni të shikoni njëri-tjetrin në sy dhe ta doni njëri-tjetrin sot, më shumë se dje.

Lufta më e madhe për të bërë është me veten.

Madhështia e vërtetë nuk është në forcë, por në zemër.

Jeta ju çon një hap në një kohë dhe është ajo që bëni tani që ju çon drejt së nesërmes.

Lëre mënjanë zhgënjimin, shikoje, perceptoje por mos e lejo mendimin e tij të folesë mes mendimeve të tua. Lëreni të shkojë dhe kështu do t’i hapni rrugë gëzimeve të reja, pushtimeve të reja, buzëqeshjeve të reja.

Përgjigjet fshihen nga sytë e të gjallëve. Të jetosh do të thotë të bësh pyetje.

Jepni të gjitha, shikoni përpara dhe edhe nëse nuk e shihni vijën e finishit, do ta kaloni pa e kuptuar… bukuria qëndron në këtë rrugë, në zhavorrin që po nxirrni me thonj dhe dhëmbët, me dëshirën për të mos lejuar që apatia të të mposhtë, me forcën që të djeg brenda që në lindje. Është pothuajse aty, është qëllimi juaj, mos u ndalni, vishni buzëqeshjen tuaj më të mirë dhe kryqëzojeni me të gjithë veten, do të jetë një sukses!

Më pëlqejnë njerëzit që lënë gjurmë. Jo plagët. Ata janë ata njerëz që futen në majë të këmbëve në jetën tuaj dhe e kalojnë atë në heshtje. Gjestet flasin, jo zërat e lartë, emocionet jo zemërimi bërtasin. Me pelqejne njerezit qe lene gjurmet e tyre, aty ne ate vend te vogel qe quhet zemer… jane ata qe nuk do te largohen kurre sepse e pushtuan ate vend me vemendjet e vogla te cdo dite.

Mos u mundoni të jeni perfekt gjatë gjithë kohës, sepse unë ju jap një lajm të mirë, askush nuk është. Thjesht bëhu një shembull i mirë për ata që të rrethojnë. Duajini gjërat që bëni dhe jini të lumtur.

Ju nuk mund të mendoni të ndryshoni njerëzit, mund të vendosni t’i doni, t’i urreni ose të distancoheni prej tyre, por t’i ndryshoni ata, jo. Ndryshojnë sepse i ndryshon jeta, ose dhimbja.

Çdo ditë është një mundësi. Imagjinoni sa me fat jeni sa herë që zgjoheni në mëngjes. Çdo ditë, ju mund të investoni kohë për veten tuaj, për punën tuaj, ju mund të zgjidhni, midis të gjitha zgjedhjeve në dispozicion, të ankoheni dhe të mos veproni apo ta ktheni çdo sekondë në një mundësi për veten dhe për të tjerët. Zgjedhja është vetëm e juaja, ju keni në duart tuaja mundësinë më të madhe të kohës për të investuar për të tjerët dhe për veten tuaj, ju takon juve ta bëni këtë investim. Bëhu i shkëlqyeshëm, ji i çmendur! Bëhu vetvetja!

Çdo ditë, në çdo zgjim të vetëm, mbani mend qartë në zemrën tuaj se “Ti je personi më i rëndësishëm në jetën tënde!” kështu që… kujdes!

Gjithçka nuk është e lehtë për askënd, ne të gjithë kemi përbindëshat tanë për të mposhtur. Ju nuk e dini se çfarë po kalojnë të tjerët. Askush nuk është perfekt dhe nuk ka nevojë të jetë. Pra, para se të gjykoni, kritikoni, dënoni, mbani mend se jemi të gjithë njësoj, luftojmë betejën tonë me jetën, me armët që kemi.

Kur jeta të jep një mijë arsye për të rënë, ngrihesh kur ditët duken të errëta dhe pa rrugëdalje, shpreson, kur zhgënjimet bërtasin më fort se ëndrrat, ti ndërton, kur rrudhat të brazojnë fytyrën, buzëqesh, kur ndihesh vetëm , hajde me gjej une te them si te rikthehesh por ti bej te njejten gje me mua. Më duhet… Le të përmirësohemi së bashku!

Merrni frymë heshtjen, vëzhgoni ndjesitë, shijoni momentin. Ajo i përmban të gjitha. Lumturi.

Mos harroni se nuk mund të jeni gjithçka për të gjithë dhe nuk mund të bëni gjithçka me një hap. Nuk mund të bësh gjithçka siç duhet, gjithmonë, në të njëjtën mënyrë; dhe nuk mund të bësh gjithmonë më mirë se kushdo tjetër. Ju jeni një qenie njerëzore si gjithë të tjerët.

Mos harroni, asgjë e pamundur nuk na është dhënë, ne jemi bërë të rritemi dhe të evoluojmë.

Zbuloni se kush jeni dhe jini kush jeni. Vendosni se çfarë vjen e para dhe zgjidhni ta bëni atë. Zbuloni pikat tuaja të forta, përdorni ato dhe jepini hapësirë. Mësoni të mos konkurroni me të tjerët, sepse askush tjetër nuk po konkurron me ju. Atëherë do të keni mësuar të pranoni veçantinë tuaj. Mësoi të japë përparësi dhe të marrë vendime. Mësoni të jetoni me kufizimet tuaja. Mësoni t’i jepni vetes respektin që ju takon. dhe do të keni një jetë më emocionuese dhe vitale.

Nëse përballeni me sfida me një mendje të qetë, do të fitoni forcë që nuk e kishit imagjinuar kurrë.

Nëse ka pasur një moment për të guxuar, për të bërë një ndryshim, për të filluar diçka që ia vlen të bësh, është tani. Jo për një kauzë të madhe, por për diçka që ju ndez zemrën, për diçka që është vërtet frymëzuese, për ëndrrën tuaj. Ju i detyroheni vetes që ta bëni çdo ditë tuajën në tokë të veçantë. Argëtohu. Gërmoni thellë dhe rishfaqni. Frymë jetën. Jeto endrrat e tua!

Nëse nuk i kapërceni frikën, nëse nuk e hapni derën dhe dilni nga shtëpia, do të bllokoheni në një kafaz të përbërë nga zakonet tuaja, rutinat tuaja sterile. Nëse nuk i kapërceni frikën, nuk do të mund t’i lejoni vetes të jeni të lumtur dhe me ju bëni të lumtur ata që ju duan.

Nëse hiqni dorë nga vlerat tuaja, do të hiqni dorë nga vetja dhe do të kaloni një jetë në agoni të heshtur, duke shpresuar për falje, në luftë të heshtur me momentet e jetës që ju kujtojnë, me çdo rrahje zemre, se kush jeni.

Bëhu më i miri që mund të jesh, do të jesh krenar për veten. Gjithmonë ju jepet një pjesë e sekondës në të cilën mund të vendosni midis lumturisë dhe humnerës.

Ne vuajmë sepse besojmë se e meritojmë atë vuajtje. Ne duhet të heqim qafe të këqijat tona sa më shpejt të jetë e mundur përpara se të krijojmë një të keqe më të madhe, një jetë të trishtuar. Sekreti? falje. Dhurata më e madhe që mund t’i bëjmë vetes.

Buzëqeshni në këtë ditë të re, fati i keq do të keni infektuar veten ose këdo që takoni me një grimcë pozitiviteti. Ti buzeqesh.

Ju jeni një qenie e mrekullueshme, një person unik. Jeta juaj ndodh vetëm një herë dhe kjo ju jep të drejtën të jeni ai që jeni.

Një zemër e lumtur është ilaç i mirë dhe një mendje pozitive shëron të gjitha sëmundjet. Në orarin tuaj të ngjeshur, mos harroni të buzëqeshni dhe të qeshni mirë, sepse kudo që të jeni, kjo i jep ngjyra jetës tuaj.

Një tërmet mund të lëshojë një forcë shkatërruese që lë heshtje dhe zbrazëti. Fjalët zbehen dhe lënë vend për imazhe shkatërrimi dhe frike.

Të jetuarit e jetës na kujton se çdo moment është i çmuar, të gjithë duhet të jemi të vetëdijshëm për të. Duke hipur në valën e momentit, duke thithur dhe duke nxjerrë qetësisht dhe duke e shndërruar çdo moment të jetës në një kuptim të plotësuar për dëshirat tona. Jeta ju çon një hap në një kohë dhe është ajo që bëni tani që ju çon drejt së nesërmes. Sot ekziston, nesër do të jetë gjithmonë dhe vetëm nesër. Jetoni sot, sepse sot është jeta. Shijoni atë.

Jetoni jetën tuaj plotësisht çdo ditë. Përjetoni, shijoni, ëndërroni! Kujdesuni për veten dhe miqtë tuaj. Argëtohuni, jini të çmendur, mos kini frikë të mendoni të çuditshëm. Dilni, udhëtoni, mësoni! Shkoni ku të doni dhe shijoni çdo moment të vetëm, çdo hap të vetëm. Shfrytëzojeni rastin për të mësuar nga gabimet tuaja, mos jini aq kokëfortë sa të besoni se nuk do t’i bëni ato. Imagjinoni jetën ashtu siç dëshironi dhe ndërtojeni një tullë në ditë, ju e meritoni! Mos u mundoni të jeni perfekt gjatë gjithë kohës, sepse unë ju jap një lajm të mirë, askush nuk është. Thjesht bëhu një shembull i mirë për ata që të rrethojnë. Duajini gjërat që bëni dhe jini të lumtur.

Përgatiti: Albert Vataj