Ndahet nga jeta bateristi i parë i AC/DC, Colin Burgess

Bateristi i AC/DC Colin Burgess ka vdekur në moshën 77-vjeçare. Shkaku i vdekjes së tij mbetet i panjohur.

Në një deklaratë grupi tha: “Jemi të pikëlluar kur mësuam për vdekjen e Colin Burgess. Ai ishte bateristi ynë i parë dhe një muzikant shumë i respektuar. Kujtime të lumtura, rroku në paqe Colin”.

Anëtarët e grupit origjinal ishin vokalisti Dave Evans, basisti Larry Van Kriedt, bateristi Colin, kitaristi kryesor Angus Young dhe kitaristi Malcolm Young.

Kënga e tyre më e madhe në mbarë botën ishte ‘Highway to Hell’, e cila arriti kulmin në numrin 17 në SHBA dhe numrin 8 në MB.

Albume të tjera hit përfshijnë ‘Back in Black’ dhe ‘For They About to Rock We Salute You’.

Colin iu bashkua grupit në vitin 1973, por u përjashtua një vit më vonë sepse ishte i dehur në skenë. Më vonë ai pretendoi se dikush i kishte ngatërruar pijen e tij.

Bateristi u zëvendësua nga një varg bateristësh përpara se Phil Rudd të bashkohej në 1975.

AC/DC kanë shitur më shumë se 200 milionë disqe në mbarë botën dhe kanë krijuar një reputacion si një nga grupet rock më me ndikim të të gjitha kohërave./abcnews.al

Hapesire e Sponsorizuar