Blog Post

100 vite më parë si sot, lindi i madhi Sulejman Pitarka (1924-2007), e kujtojmë me nderim e respekt

100 vite më parë si sot, lindi i madhi Sulejman Pitarka (1924-2007), e kujtojmë me nderim e respekt Sulejman Pitarka (Dibër, 2 shkurt 1924 – Tiranë, 24 mars 2007) ka qenë shkrimtar, autor pjesësh teatrale dhe aktor shqiptar. Biografia Sulejman Pitarka lindi në Dibër më 2 shkurt 1924, por në vogëli familja e tij u […]

Read More

Data 30 Janar sjell ne kujtese pervjetorin e lindjes te kompozitorit te shquar Tish Daija (1926 – 2003)💐🌹

Data 30 Janar sjell ne kujtese pervjetorin e lindjes te kompozitorit te shquar Tish Daija (1926 – 2003)💐🌹 Tish Daija (Shkodër, 30 janar 1926 – 3 tetor 2003) ka qenë kompozitor dhe muzikant shqiptar. Lindi në Shkodër në një familje të thjeshtë. Pa mbushur moshën shkollore, bëhet pjesëtar i “Korit Françeskan”, ku nën drejtimin e P. Martin Gjokës dhe Filip Mazrekut […]

Read More

Liza Vorfi (1924 – 2011)💐🌹, Ne kujtim te aktores te mirenjohur te Teatrit dhe Kinematografise ne pervjetorin e ndarjes nga jeta!

Liza Vorfi (1924 – 2011)💐🌹, Ne kujtim te aktores te mirenjohur te Teatrit dhe Kinematografise ne pervjetorin e ndarjes nga jeta! Liza Vorfi (29 Nentor 1924 – 30 Janar 2011) ishte aktore e filmit dhe teatrit shqiptar. Nje prej zonjave te kinemase shqiptare qe interpretoi rreth qindra role ne teater dhe film ne aspektin e […]

Read More

“Bëhu me mua…”, pse e refuzoi Skënderbeu princin që i kërkoi aleancë!

Muzeu Historik Kombëtar përkujtoi dje 556-vjetorin e vdekjes së Heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu (1405-17 janar 1468). Gjergj Kastrioti Skënderbeu, Hero Kombëtar i shqiptarëve, strateg dhe burrë shteti, udhëhoqi luftën për liri e pavarësi kundër pushtimit osman, për bashkimin politiko-shtetëror të popullit shqiptar. Ai personifikon jo vetëm figurën më të rëndësishme të popullit shqiptar, […]

Read More

Aktorja ruse qe interpretoi ne filmin i cili për më shumë se 40 vjet qendroi i kyçur ne arkivat e shtetit

“Fortuna“ filmi shqiptaro-rus mbahet mend për aktoren e bukur që në artin kinematografik shqiptar shkëlqeu vetëm për disa çaste e që më pas u shua në qiellin e pafund të politikës. Ajo ishte një grua që vinte nga Rusia e largët… Ariadna Shengellaja interpretoi ne filmin i cili për më shumë se 40 vjet qëndroi […]

Read More

Më 19 janar 1900, lindi Skënder Luarasi (1900 – 1982), arsimtar, përkthyes, dramaturg, publicist, studjues, e kujtojmë me nderim e respekt…

Skënder Luarasi (Luaras, 19 janar 1900 – Tiranë, 27 prill 1982) ka qenë arsimtar, përkthyes, dramaturg, publicist, studjues, vullnetar në Luftën e Spanjës, komunist idealist, hartues fjalorësh. U lind në Luaras të Kolonjës, i biri i Petro Nini Luarasit, pasardhës të familjes Kostallari të Luarasit. Arsimin fillor shqip në Korçë e Negovan (1909-1911) dhe më […]

Read More