Blog Post

Filmat e tij janë një pasuri kombëtare! Emri i tij do mbetet i përjetshëm përmes veprës së tij, Mevlan Shanaj

Është ndarë nga jeta regjisori i filmave: “Udha e shkronjave”, “Dhe vjen një ditë”, “Flutura në kabinën time”, “Kush vdes në këmbë”, “Era e ngrohtë e thellësive” etj! Sot ekranit shqiptar i ka ikur, regjisori i shquar , njeriu me humor dhe me pasion për artin! Filmat e tij janë një pasuri kombëtare! Emri i […]

Read More

Mevlan Shanaj: Regjisori Viktor Gjika me filmin “Gjeneral Gramafoni” i dha Shqipërisë personalitet në imazh

Nga Julia Vrapi Premiera e filmit të restauruar “Gjeneral Gramafoni” bëri bashkë artistët mbrëmjen e së enjtes. Me regji nga Viktor Gjika filmi prodhim i vitit 1978 iu nënshtrua më parë restaurimit dhe pas këtij procesi, Arkivi Qëndror Shtetëror i Filmit shfaqi për publikun premierën e filmit të restauruar “Gjeneral Gramafoni”. Me regji nga Viktor […]

Read More

Mevlan Shanaj: Rikard Ljarja, fenomen i kinemasë shqiptare, fytyra e tij e dëlirë bëri për vete publikun

Mevlan Shanaj: Rikard Ljarja, fenomen i kinemasë shqiptare, fytyra e tij e dëlirë bëri për vete publikun Artisti Mevlan Shanaj ka qenë sot në Panorama e Mëngjesit te Panorama Tv për të përkujtuar 80-vjetorin e lindjes të aktorit, Rikard Ljarjas, ku tha se figurën e tij e mban mend si një fenomen të kinemasë shqiptare. […]

Read More