Blog Post

NE VITET E MBRAPSHTA TE 80-es – Nga Meti Fidani

Si shume shqiptare te tjere,Ramadani kishte ikur ne Australi,aty nga vitet 1930-te..Ishte djale i ri atehere,kur ka ikur nga Shqiperia.U vendos ne Melburne..Aty u martua me Athinane,me prejardhje nga Kavala e Greqise,por ne familjen shqiptare i therrisnin Hatixhe,shkurt Xhexhe..Ata linden 6 femije,te gjithe djem.. Ne Shqiperi,Ramadani, kishte nje vella e nje moter..Ata kembenin letra here […]

Read More

Shtatë muzikantë Shqipëtarë, në një foto të Margaret Hasluckut

Nga: Qerim Vrioni Midis të huajve, të cilët gjatë qëndrimit në Shqipëri kanë lënë gjurmë me vlera, është edhe studiuesja skoceze, Margaret Hasluck. Ajo është lindur në Skoci (Aberdeen, 1886) dhe ndarë nga jeta në Irlandë (Dublin, 1948). Pas mbarimit të studimeve e larta në vendlindje, Hasluck udhëtoi në disa vende të Gadishullit të Ballkanit, […]

Read More

Urimi i fundit i Krishtlindjeve në vitin 1966, para se Shqipëria të shpallej vend ateist

Ky është urimi i fundit i Krishtlindjeve, i publikuar nga Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave, e vitit 1966, para se Shqipëria të shpallej vend ateist e regjimi komunist të ndalonte me forcë çdo kremtim e aktivitet fetar dhe të urdhëronte mbylljen e të gjithë institucioneve fetare. “Shteti nuk njeh asnjë fe dhe mbështet dhe zhvillon […]

Read More

Pavaresisht se disa here kemi nostalgji per te kaluaren e femijerise dhe rinise, madje edhe shkruajme, nuk duhet te harrojme kalvarin e jetes qe kemi kaluar ate kohe

Pavaresisht se disa here kemi nostalgji per te kaluaren e femijerise dhe rinise, madje edhe shkruajme, nuk duhet te harrojme kalvarin e jetes qe kemi kaluar ate kohe. Nuk duhet te harrojme ushqimet, bylmetin, vezet, mishin me tollona, nuk duhet te harrojme rradhet e gjata me ore te tera te qumeshti qe ne tre te […]

Read More

Pogradeci në vitin 1975

Pogradeci është një nga qytetet më piktoreske të Shqipërisë. Mijëra punëtorë dhe fëmijë kalojnë pushimet e tyre në brigjet e liqenit të tij të pastër kristal. Në foto: Pamje e këtij qyteti të bukur në një ditë të nxehtë të korrikut në vitin 1975. Foto: S. Xhillari.

Read More