Blog Post

“Edhe ne kemi pak gjak shqiptari”,- Përplasjet e forta midis Ramiz Alisë dhe Mitsotakis, në ’91-shin

ALBERT HITOALIAJ/ Ka qënë 13 janari i vitit 1991 kur është realizuar takimi i parë i presidentit Ramiz Alia dhe kryeministrit të Greqisë, Kostandin Mitsotakis. Kishin filluar të hidheshin hapat e parë të marrëdhënieve dy palëshe. Statusi i minoritetit grek në Shqipëri, vetëpërcaktimi i etnisë, fati i Kishës Ortodokse shqiptare, pluralizmi politik, “çështja çame” ishin […]

Read More