Blog Post

NE VITET E MBRAPSHTA TE 80-es – Nga Meti Fidani

Si shume shqiptare te tjere,Ramadani kishte ikur ne Australi,aty nga vitet 1930-te..Ishte djale i ri atehere,kur ka ikur nga Shqiperia.U vendos ne Melburne..Aty u martua me Athinane,me prejardhje nga Kavala e Greqise,por ne familjen shqiptare i therrisnin Hatixhe,shkurt Xhexhe..Ata linden 6 femije,te gjithe djem.. Ne Shqiperi,Ramadani, kishte nje vella e nje moter..Ata kembenin letra here […]

Read More

Letër tim biri

I dashur Elija, Pak ditë më parë, i telefonova një miku, i cili dëgjova se po kalonte një kohë të vështirë. “Si je,” thashë. “Hej.” “Si po shkon?” “Mirë, mirë,” u përgjigj ai. (Ai nuk ishte mirë.) “Po ti si je?” “Mirë!” (Isha … çka.) Biseduam për disa minuta për atë që secili prej nesh […]

Read More

Më mbani mend profesor?

Një ditë, një i ri takon një të moshuar dhe i thotë: -Më mbani mend profesor? -Jo. -Kam qene nxënësi juaj. – Gëzohem. Si je? Me çfarë meresh tani? -Jam bërë mësues. – E gjykon se je i mirë në punën tënde? -E vërteta është se PO. Ju më frymëzuat dhe doja t’ju ngjaja. Kureshtar […]

Read More

Mbreti dhe plaku

Në kohët e lashta, një prej mbretërve të asaj kohe kishte dalë për të shëtitur në treg. Duke ecur, sytë i shkuan në një dyqan të vjetër i cili dukej gati i zbrazur. Pranë tij qëndronte një plak i kërrusur, i ulur në një stol të vjetër dhe i zhytur në mendime. Mbretit nuk i […]

Read More

“Ujku dhe gomari” – Ezopi

Një tregim nga Ezopi Një gomar po kulloste në një lëndinë, kur vuri re ujkun që po afrohej dhe bëri sikur po çalonte. Ujku iu afrua dhe e pyeti se përse çalonte: Ai iu përgjigj se ndërsa po kapërcente një shkurre kishte shkelur një gjemb dhe i kërkoi ta ndihmonte që t’ia hiqte dhe pastaj […]

Read More

Nusja që nuk e donte vjehrrën – Tregim

Nusja që nuk e donte vjehrrën – Tregim Tregim domethënës për një raport që thuajse ende po del të jetë sfide në një martese në kohen e sotme. Vajza martohet dhe pas martesës së saj shkon të jeton me burrin e saj dhe nënën e tij. Pas një periudhe të shkurtër fillojnë zën, kat dhe […]

Read More

Fletë Rrufe – Tregim nga Ilir Kadia

Fletë Rrufe – Tregim nga Ilir Kadia Fletë Rrufe! Do kem qënë në klasë të tretë fillore kur ju qepa gjithë kërshëri leximit të fletë-rrufeve si tani statuseve në fb.I lexoja ato në tabelën e shkollës,të lagjes dhe deri ato në mesin e Tiranës tek sheshi taksive ngjit me sheshin “Skënderbej”! Më pëlqenin më shumë […]

Read More
  • 1
  • 2