Vangjel Adhami-shahisti qe nderon shahun shqiptar!

Vangjel Adhami-shahisti qe nderon shahun shqiptar!

Më datë 23 mars mjeshtri i shquar i shahut shqiptar mbushi 75 vjec!

Edhe 100 mjeshtri i kombinacioneve qe ka zbukuruar fondin e arte te historise se shahut shqiptar!
Vangjel Adhami

– 18 vjec kampioni i Shqiperise,

Hapesire e Sponsorizuar

– shahisti i pare shqiptar qe ka fituar me nje mjeshter te madh,

– pjesmarres ne 5 olimpiada boterore te shahut,

– 6 here kampion ne kampionatin ekipor, specialist ne matçet per titullin kampion, 4 triumfe nga 5 te zhvilluara. Pjesemarres ne 37 kampionate kombetare individuale, me bilanc 227 fitore, 295 barazime dhe 86 humbje. 5 here kampion i Shqiperise!

Ne pozicione kritike shume i qete, nuhates i shkelqyer i goditjeve taktike, një ekzekutues i perkryer ne situata komplekse!

Federata Shqiptare e Shahut ka vendosur ne vitrine kete mjeshter te nivelit te larte, kete figure te shquar me sjellje shembullore!

Urime me kete 75 vjetor dhe jete te gjate e lumturi ne familjen tende!

Burimi: e-universiteti.com