KUJTIME - NOSTALGJI

HISTORI

Historia e shqiptarit që shërbeu në Misionin Anglez në Tiranë

Historia e shqiptarit që shërbeu në Misionin Anglez në Tiranë

Nga Fatmir Minguli Kjo histori, ndoshta nga më të veçantat në jetët që kanë kaluar shqiptarët, është për
Erdhi vajguri… mbaroi, një javë tjetër pa u larë

Erdhi vajguri… mbaroi, një javë tjetër pa u larë

Kështu rrinim në rradhë per vajguri, për djath, mish, gjizë ,vezë dhe shpesh herë këto asortimente ushqimore mbaroheshin
Përse nuk u finalizua me martesë dashuria e motrës së Zogut me Enver Hoxhën?!

Përse nuk u finalizua me martesë dashuria e motrës së Zogut me Enver Hoxhën?!

Çfarë do të kishte ndodhur nëse Shqipëria nuk do të ishte pushtuar nga Italia fashis te në 7
“Te burgu i Tiranës, fillimisht oficeri i rojës s’na i pranoi ushqimet dhe pas pak, na tha se…”/ Historia e trishtë e gruas që ia pushkatuan të shoqin, kryeinxhinierin e Naftës

“Te burgu i Tiranës, fillimisht oficeri i rojës s’na i pranoi ushqimet dhe pas pak, na tha se…”/

-Irina, rusja që erdhi në Shqipëri për të ndjekur dashurinë me inxhinierin shqiptar, historia që vazhdoi edhe pas
Bedri Blloshmi nga Spaçi, në regjim burgu në Burrel

Bedri Blloshmi nga Spaçi, në regjim burgu në Burrel

Çfarë do të thoshte, për një të dënuar, vuajtja në kamp pune të detyruar apo në burg të
143 vite nga lindja e Mit’hat Frashërit, e kujtojmë me nderim e respekt

143 vite nga lindja e Mit’hat Frashërit, e kujtojmë me nderim e respekt

Mit’hat Frashëri, i njohur me epitetin Lumo Skëndo, ka lindur më 25 mars 1880 në Janinë. Ishte pinjoll
Dikur konsumimi i pijeve alkoolike në Shqipëri u ndalua me ligj

Dikur konsumimi i pijeve alkoolike në Shqipëri u ndalua me ligj

#AeDiniSe, dikur konsumimi i pijeve alkoolike në Shqipëri u ndalua me ligj? Dokumenti që arkivi publikon sot është
KINEMA “LLUKS” – NJË TJETËR OBJEKT I MUNGUAR PËR KORÇËN.

KINEMA “LLUKS” – NJË TJETËR OBJEKT I MUNGUAR PËR KORÇËN.

KINEMA “LLUKS” – NJË TJETËR OBJEKT I MUNGUAR PËR KORÇËN. Nga Klodi Stralla Qytetet, kudo në botë, ndryshojnë
“Tentova arratisjen në ’64-ën, por na spiunoi shoku i grupit, Flamur M., dhe vuajta 8 vjet burg, kur u lirova, gruaja e tij, më…”

“Tentova arratisjen në ’64-ën, por na spiunoi shoku i grupit, Flamur M., dhe vuajta 8 vjet burg, kur

Nga Najada Pendavinji -Dëshmia tronditëse e Fejzi Zenelakut: “S’kisha një kore buke, pasi familja ime ishte e varfër
Tiranë 1926, kur Ludovig Naraçi mbajti të parin koncert recital në Shqipëri

Tiranë 1926, kur Ludovig Naraçi mbajti të parin koncert recital në Shqipëri

Në 3 dhjetorin e 1926-ës në teatrin Nacional të Kohës në Tiranë mbahet i pari koncert recital. Ludovig
Filmi më realist dhe më i bukur i pas viteve 90

Filmi më realist dhe më i bukur i pas viteve 90

Filmi më realist dhe më i bukur i pas viteve 90 Timo Flloko u nderua me Kupen e
Mevlan Shanaj: Rikard Ljarja, fenomen i kinemasë shqiptare, fytyra e tij e dëlirë bëri për vete publikun

Mevlan Shanaj: Rikard Ljarja, fenomen i kinemasë shqiptare, fytyra e tij e dëlirë bëri për vete publikun

Mevlan Shanaj: Rikard Ljarja, fenomen i kinemasë shqiptare, fytyra e tij e dëlirë bëri për vete publikun Artisti