Blog Post

Violeta Manushi: Kemi qenë të varfër, por kemi jetuar me punë dhe me nder

Violeta Manushi: Kemi qenë të varfër, por kemi jetuar me

Nga Albert Vataj “Sikurse e shihni, unë jam nisur për udhë, që nuk është e gjatë. Nuk jam pishman që
Ndrek Luca, i madhi sfidave të vështira skenike, i adhuruari i roleve ikonike të filmit shqiptar

Ndrek Luca, i madhi sfidave të vështira skenike, i adhuruari

Nga Albert Vataj Ai, Ndrek Luca, i madhi i skenës së teatrit dhe të sheshxhirimeve të filmit, shembulli më sinjifikativ
Djali i Kadri Roshit kujton bisedën e fundit me babain

Djali i Kadri Roshit kujton bisedën e fundit me babain

Kliti Roshi, djali i Kadri Roshit, por njëkohësisht edhe aktor si vetë i ati, do të festojë nesër 100-vjetorin e
Shqiptarët e Rumanisë, një ndër komunitetet më të vjetra

Shqiptarët e Rumanisë, një ndër komunitetet më të vjetra

NGA DEUTSCHE WELLE Ilia Murzaku, ka mbushur 86 vjeç, flet një shqipe të kulluar, edhe pse prej 64 vitesh jeton
“Ghost”, çfarë nuk dini mbi filmin më prekës që është realizuar ndonjëherë

“Ghost”, çfarë nuk dini mbi filmin më prekës që është

Më 13 korrik 1990, në kinema nisi të shfaqej një film me një buxhet të vogël,por që do të shndërrohej
“Vallëzimi fatal”, Rrëfim për jetën e vështirë të një të riu në diktaturë

“Vallëzimi fatal”, Rrëfim për jetën e vështirë të një të

Rrëfim për jetën e vështirë të një të riu në diktaturë Nji shoqe simpatike e klasës, me të cilën kishim
“Ishte e gjitha ndjesi, jo dukje”, Fëmijëria në vitet ’60 e rrëfyer plot nostalgji…

“Ishte e gjitha ndjesi, jo dukje”, Fëmijëria në vitet ’60

“Unë kam lindur në vitet ’60 dhe duke parë fëmijët e sotëm, mund t’ju them se jam realisht i lumtur
5 mësimet për jetën që marrim prej “Gjuetarit të balonave”, një libër që duhet lexuar nga të gjithë

5 mësimet për jetën që marrim prej “Gjuetarit të balonave”,

“Gjuetari i balonave” nga Khalid Hosseini ishte një bestseller i “New York Times” për shumë vite me mbi 7 milionë
Ky është brezi më i mirë. Edhe pse plot me mungesa, na ka mësuar vlerat më të mëdha

Ky është brezi më i mirë. Edhe pse plot me

Kjo është gjenerata më e mirë dhe për fatin tonë të keq, dita ditës po zhduket. Po zhduket brezi më
Tre arsye pse miqësitë e vërteta po bëhen gjithnjë e më të rralla në shoqërinë e sotme

Tre arsye pse miqësitë e vërteta po bëhen gjithnjë e

A keni shpeshherë ndjesinë se në shoqëritë e sotme po humbet vlera e miqësive të vërteta? Unë po. Duket se