Blog Post

Humba në Bathore – nga Edison Ypi

Nga Edison Ypi Muzg. Nga Kamza drejt Tiranës. Deri te Instituti Bujqësor nuk e vuajta dhe aq trafikun e dendur. E kalova duke kqyrur aeroplanat që ulen e ngrihen nga Rinasi si pikat e shiut. Sa kalova Institutin, më kapi bezdia. Kur udhëtoj në këtë rrugë në këtë orë për të ardhur në Laprakë ku […]

Read More

Pandi Laço: Festivali duhet ti thotë “faleminderit” Elsa Lilës, jo vetëm që e pati, por edhe që i shpëtoi nderin

Shkruan: Pandi Laço Festivali duhet të falenderojë Elsën! Nuk ka fituar Elsa ? Më mirë që s’ka fituar! Sepse në këtë mënyrë Elsa ka shpëtuar nderin e Festivalit! Po po! Nderin e Festivalit që u paragjykua para pak kohësh si një event i kompromentuar! Pikërisht atëhere kur u përfol për këngën që do të shkonte […]

Read More

Kënga shqiptare drejt fundit, nga Gjergj Leka

Nga GJERGJ LEKA KENGA SHQIPTARE, DREJT FUNDIT. Miq te nderuar e kolege profesioniste. Shikoj qe nje shumice po shperthen rrjetet sociale ne lidhje me nivelin e ulet te festivalit te fundvitit. Te mos harrojme qe ky eshte nje festival kombetar(shteteror) ku te gjithe ne jemi “producente” ne momentin qe e paguajme taksen e r.t.sh. gjithe […]

Read More

“Godina e Parlamentit të parë shqiptar, mbushi plot 100 vite nga dita kur aty zhvilloi punimet seanca e parë, por edhe sot, asaj i mungon një…”

Nga Qerim Vrioni -Në “kërkim” të një pllake përkujtimore, për Parlamentin e parë shqiptar- Memorie.al / Disa vite më pare, shoqëroja një mik italian nëpër Vlorë e, sidomos në pikat simbol të qytetit. Kështu, pas Kuzumbabasë, shkuam në Kaninë, tek Muzeu i Pavarësisë, te kompleksi i ‘Sheshit të Flamurit’, Vend-prehja e Ismail Qemalit, Obelisku i […]

Read More

Elma Doresi: Ka humbur kuptimi i fjalës art, tashmë shfaqje, filma, seriale, këngë, mund t’i lejojë vetes çdokush të bëjë

Festivali i Këngës në RTSH dikur ngjarje më e madhe e këngës së lehtë në vend, duket se ka humbur shkëlqimin e dikurshëm. Edhe ky edicion i këtij viti ka sjellë diskutimin mbi krijimtarinë muzikore, skenarin, por në netët e tij nuk munguan dhe problemet e tjera teknike. Festivali i Këngës në RTSH po zhvillon […]

Read More

Ish-regjisori, ju tregoj të panjohurat e Vaçe Zelës, Ilia Shytit dhe Visar Zhitit

INTERVISTA/ Flet ish regjisori i Shtëpisë së Kulturës në Lushnje, Tahsin Demiraj -Vaçe Zela ishte përgjegjëse e muzikës dhe kishte një komunikim perfekt -Ilia Shyti qysh në vitet 1950 organizonte “Orën gazmore” -Hekuran Zhiti bëri “Epopenë e pajtimit”, të kundërtën e Shefqet Musarajt -Visar Zhiti konkuroi për aktrim po nuk fitoi Albert ZHOLI Lushja është […]

Read More

“Me Kadare në fyt” – nga Edison Ypi

Nga Edison Ypi Kockë në fyt, halë në fyt, qelqe në fyt, gozhdë në fyt, brisk në fyt. Këto dhe të tjera si këto janë sende që viktimës i kanë rënë në fyt, i shkaktojnë dhimbje, jetën ja nxijnë. Mirëpo sado dhimbje të shkaktojnë këto sende në fyt, e kanë një derman, e kanë një […]

Read More